Kapitan - 2010-04-29 12:22:45

A


Aborda¿(fr. abordage) sposób walki morskiej polegaj±cy na sczepieniu siê dwóch okrêtów za pomoc± haków aborda¿owych i lin lub przybiciu jednego okrêtu do drugiego, a nastêpnie prowadzeniu walki wrêcz na ich pok³adach w celu opanowania wrogiego okrêtu lub jego pó¼niejszego zatopienia. By³ to podstawowy sposób walki morskiej w epoce okrêtów ¿aglowych do oko³o XVII-XVIII wieku, przed er± okrêtów liniowych. Dla celów aborda¿u okrêty oprócz marynarzy zabiera³y równie¿ ¿o³nierzy piechoty morskiej, która wraz z za³og± dostawa³a siê na okrêt nieprzyjaciela po specjalnych pomostach.

Antyle lub inaczej Karaiby to grupa wysp po³o¿ona w basenie Morza Karaibskiego, rozci±gaj±ce siê ³ukowato na d³ugo¶ci 4,5 tys. km od Cie¶niny Jukatañskiej a¿ do wybrze¿y Wenezueli. Wiêkszo¶æ wysp górzysta, klimat wilgotny, równikowy i podrównikowy.

Armada, to z jêzyka hiszpañskiego, si³a zbrojna. W XVI wieku flota wojenna Hiszpanii, zwana niezwyciê¿on± i wielk± , w roku 1571 zwyciê¿y³a Turków pod Lepanto, w 1581 roku pokona³a po³±czone floty Portugalii i Francji. W 1588 wys³ana przez króla Filipa II hiszpañskiego, przeciw Anglii, w sile ok. 130 okrêtów. Armada zosta³a zniszczona przez burze i atakami floty angielskiej, dowodzonej w rzeczywisto¶ci korsarza Sir Francisa Drake'a. Zmuszona do ucieczki op³ynê³a Wyspy Brytyjskie i wróci³a do Hiszpanii, straciwszy ok. po³owê okrêtów. Klêska Armady zapocz±tkowa³a upadek panowania hiszpañskiego na morzu i koniec kolonialnej potêgi Hiszpanii.

B


Bloczek kr±¿ek linowy,blok, bloczek - element osprzêtu wielu urz±dzeñ d¼wigowych, w postaci grubego talerza (kr±¿ka), na którego znajduje siê rowek linowy zapobiegaj±cy ze¶lizgiwaniu siê liny (lub ³añcucha). Kr±¿ek linowy s³u¿y do prowadzenia liny, zmiany kierunku ruchu liny, oraz jako element wyrównawczy w uk³adach linowych. Kr±¿ki linowe zestawione w odpowiedni uk³ad (zwany wielokr±¿kiem lub tali±) po³±czony lin± b±d¼ linami zapewnia odpowiednie prze³o¿enie si³ przy podnoszeniu ³adunków.

C


Cumana miasto w Wenezueli, stolica stanu Sucre, 305 tysiêcy mieszkañców. Jedno z najstarszych miast Ameryki Po³udniowej (pierwsze na kontynencie, nie licz±c osadnictwa na wyspach Morza Karaibskiego), za³o¿one w 1515 roku, nastêpnie kilkakrotnie przenoszone z powodu ataków Indian (1521, 1569). Miasto le¿y u uj¶cia rzeki Manzanares do Morza Karaibskiego, w zatoce Cariaco.

D


Desant przerzucenie i wysadzenie wojsk na terytorium zajêtym przez nieprzyjaciela.

E


Esquemeling "Olivier Exmelin" w³asciwie (Hendrik Barentzoon Smeeks) to twórca jednego z najs³ynniejszych dzie³ opisuj±cych ¿ycie ówczesnych bukanierów Esquemeling by³ lekarzem który musia³ wyemigrowaæ na Antyle gdzie bra³ udzia³ w wielu pirackich wyprawach. Po powrocie do Europy opisa³ swoje prze¿ycia w ksi±¿ce "Bukanierzy amerykañscy. Prawdziwy opis najbardziej pamiêtnych gwa³tów pope³nionych w ostatnich latach na wybrze¿ach Indii Zachodnich przez bukanierów Jamajki i Tortugi (zarówno angielskich jak i francuskich)". Dzie³o to uznane zosta³o jako bardzo wiarygodny opis ¿ycia bukanierów.

F


Falkonet ma³e dzia³ko, rodzaj broni odprzodowej z XVI wieku, umieszczane na burcie okrêtu b±d¼ na kasztelu (zazwyczaj na ruchomej, widlastej podstawie); stosowane g³ównie w czasie aborda¿u.

G

H

I

J

K



Karenowanie to konserwacja kad³uba. Polega ono na usuniêciu wszystkich glonów, muszli i innych naro¶li z powierzchni kad³uba, w celu zmniejszenia oporu i poprawienia szybko¶ci.
Kwatermistrz oficer kwaterunkowy, osoba zajmuj±ca siê zapoatrzeniem, zabezpieczeniem zapasów i niezbêdnych materia³ów.

L

M


Margarita wyspa na Oceanie Atlantyckim, nale¿y do Wenezueli, g³ówna wyspa stanu Nueva Esparta. Zajmuje powierzchniê 1020 km kwadratowych, a zamieszkuje j± ok. 420 tys. mieszkañców.

N


Nowy ¦wiat okre¶lenie wprowadzone w okresie wielkich odkryæ geograficznych dla Ameryki, nowo odkrytego l±du .

O



P


PIROGA ³ód¼ wykonana przez wy¿³obienie pojedynczego pnia drzewa; u¿ywana jako ³ód¼ wios³owa przez Indian, g³ównie w rejonach Morza Karaibskiego. Zobacz te¿ w dziale okrêty.

Port Royal dawna stolica Jamajki. Od 1660 Port Royal by³ portem "otwartym" w którym sprzedawali swoje ³upy i zaopatrywali statki Bukanierzy. Dziêki temu w ówczesnych czasach miasto to byo najszybciej rozwijaj±cym siê portem w angielskich koloniach.

Q

R

S


Szpony Kruka jest to broñ wymy¶lona przez francuskich marynarzy u¿ywana tak¿e przez piratów.

T


Takielarz osoba zajmuj±ca siê takielunkiem statków, czyli szeroko pojêtym olinowaniem.
Tortuga wyspa na Morzu Karaibskim, u pó³nocnych wybrze¿y Haiti; powierzchnia 190 km2, ok. 30 tys. mieszkañców. Od 1640 r. dysponuj±cy królewskimi zezwoleniami i rezyduj±cy na wyspie bukanierzy urz±dzali ataki na przep³ywaj±ce w cie¶ninie miêdzy Tortug± a Hispaniol± statki hiszpañskie. Wkrótce wyspa sta³a siê zreszt± g³ówn± siedzib± piratów na Karaibach, piractwo szybko sta³o siê te¿ dla mieszkañców wyspy g³ównym ¼ród³em dochodu. Wyspa zamieni³a siê w siedzibê piratów, napadaj±cych p³ywaj±ce po Morzu Karaibskim statki, czemu po³o¿ono kres dopiero u schy³ku XVII w. W 1684 r. na podstawie porozumienia w Regensburgu Francja i Hiszpania zgodzi³y siê zakoñczyæ z piractwem, bukanierzy przeszli na s³u¿bê królewsk±, ci za¶, którzy nie zgodzili siê podporz±dkowaæ, zostali uwiêzieni i powieszeni. Do 1688 r. walka z piratami na Tortudze zosta³a praktycznie zakoñczona.
Trymowanie kad³uba operacja polegaj±ca na wyg³adzaniu kad³uba, usunieciu wszystkich naro¶li w celu zwiêkszenia prêdko¶ci okrêtu.

U

V

W

X Y

Z



Zaczerpniête z www.jollyroger.com.pl

www.wiedzminipw.pun.pl www.fullcross.pun.pl www.oldtimerchojnow.pun.pl www.tiersen.pun.pl www.tkdlomazy.pun.pl